
Az aranykalászos gazda vizsga sikeres letétele után a résztvevők képesek saját gazdaságot vezetni, növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglalkozni, valamint jogosultságot szereznek különböző állami támogatások, pályázatok és földhasználati lehetőségek igénybevételére. A tanfolyam és a vizsga segíti a gazdálkodók számára az önálló agrárvállalkozás indítását és működtetését.
2021. január 1-én megszűntek az OKJ képzések, így az aranykalászos gazda mint részszakma került az új rendszerbe. A vizsgát a 206/2009. (X. 15.) Kormányrendelet és a 20/2008. (IV. 18.) FVM rendelet szabályozza, amelyek részletesen meghatározzák a képzés és a vizsga feltételeit.
Akkreditált vizsgaszervező partnerünk nemzetközileg elismert vizsgát szervez a képzésünk végén.
A vizsga napján minden résztvevő húz egy tételt, amin szerepel a 4 részből álló projektfeladata állattartási és növénytermesztési alapismeretekre valamint gépüzemeltetésre fókuszálva. Az utolsó feladat egy szakmai beszélgetés a munka- és balesetvédelmi előírásokat érintve, melyben kiderül, hogy a vizsgázó átfogó tudással rendelkezik-e a mezőgazdasági tevékenységek összetett és gyakorlati oldaláról, valamint képes-e a megszerzett ismereteket valós gazdálkodási helyzetekben alkalmazni.
A vizsga ára várhatóan 45.000 Forint. Az Aranykalászos Gazda bizonyítvány megszerzése után segítünk a mezőgazdasági gépkezelői jogosítvány – zöld traktoros kiskönyv – megszerzésében.
Kik jelentkezhetnek aranykalászos gazda vizsgára?
A tanfolyam elindulásakor kihirdetjük a vizsgaidőpontod, a részvétel feltétele az Aranykalászos Gazda képzés végén megírt sikeres tanfolyamzáró vizsga. Ezzel a tanúsítvánnyal jelentkezhetsz a képesítő vizsgára, amit független, akkreditált vizsgaközpont szervez. Kollégáink minden lépésben segíteni fognak!
A képzésen való részvétel feltételekhez szabott.
- iskolai előképzettség: alapfokú iskolai végzettség (minimum 8 általános megléte),
- Munkaegészségügyi alkalmassági vizsgálat (ebben igény esetén tudunk segíteni)
A tanfolyamzáró vizsga egy teszt jellegű írásbeli.
Ne félj, eddig mindenkinek sikerült!
A képzés összesen 6 alkalomból áll, 4 gyakorlati és 2 vizsganap. A gyakorlati órákon a megjelenés nem kötelező, és a tananyagot e-learning formájában is biztosítjuk! Az e-learning rendszerünkben minden szükséges anyag megtalálható, ami a tanuláshoz szükséges.

De mégis mi történik a képesítő vizsgán?
A vizsgázók körülbelül 30 perccel a kezdési időpont előtt megérkeznek, majd egy pontos és átfogó tájékoztatást kapnak a vizsga menetéről. Ezután a vizsgabizottság és a jegyző egy hivatalos vizsgamegnyitót tart. Ekkor kezdődik a tételhúzás.
A gyakorlati vizsgamunka 4 részből áll:
- Állattartás, állattenyésztés
- Növénytermesztés, kertészet
- Gépüzemeltetés
- Szakmai beszélgetés a munka- és balesetvédelmi előírásokról
Minden alkalommal több vizsgabiztos gondoskodik a szóbeli vizsga gyors és zökkenőmentes lebonyolításáról. A vizsgázó a tételét bemutatva a vizsgabiztoshoz fordul, és válaszol a projektfeladata kérdéseire.
Miután minden résztvevő végzett a projektfeladatával, a jegyző összegezi az elért pontokat és megírja a bizonyítványokat.
A vizsgabizottság tagjai személyesen adják át a bizonyítványokat, hasznos tanácsokkal látják el a résztvevőket például Europass bizonyítvány, gépkezelői jogosítvány, földhasználati regisztráció ügyében, majd hivatalosan lezárják a vizsgát.
A projektfeladatokról
1. feladat: Állattartás, állattenyésztés témakör
A legtöbben ezt a témakört tartják a legérdekesebbnek, igy a felkészülést is könnyebbnek érzik!
Érintheti többek közt egy adott állat ápolásának elvégzését gyakorlatban vagy elméletben, takarmányozást vagy a takarmányok érzékszervi vizsgálatát. Napi és időszakos feladatok elvégzését, takarítást, fertőtlenítést, alom minősítését.
Példa: Mutassa be a kecske testtájait, beszéljen a takarmányszükségletéről!
2. feladat: Növénytermesztés, kertészet témakör
Szántóföldi és kertészeti termesztésről szólnak a kérdések, mint magvetés, palántázás, ültetés, öntözés, valamint zöldség- és gyümölcstermesztési feladatok ellátása. Az élelmezési és a takarmányozási célra termesztett növények betakarítása, tárolása, tartósítása fontos eleme a témakörnek.
Példa: Szervezze meg a lucerna betakarítását!
3. feladat: Gépüzemeltetés
Ez a modul ijeszti meg a legtöbb vizsgázót, de megnyugtatunk: alaptalanul.
A gépüzemeltetési feladatok elméleti és gyakorlati tesztje, mely alatt a munkagépeké, berendezéseké a főszerep. Ismerned kell az ültetés, betakarítás, vetés gépeit, továbbá természeti kisgépeket, traktorokat. Képes kell legyél egyszerűbb karbantartási feladatok elvégzésére, de ne aggódj, nem lesz feladatod megjavítani a traktorunkat, vagy megszántani a földünket!
Példa: Ellenőrizze a lószállító műszaki állapotát, mutassa be részeit!
4. feladat: Szakmai beszélgetés a munka- és balesetvédelmi előírásokról
Az előző feladatokra adott válaszokat érinti, igy nincs mitől félni!
A kérdések a növények és állatok körül használt gépek és munkaeszközök munkavédelmi előírásaira terjednek ki.
Példa: ismertesse a 2. feladat során felmerült gépek munka,-tűz- és balesetvédelmi szabályait!
Értékelési szempontok
A szóbeli vizsga maximális pontszáma 100, amelyet a vizsgázó a különböző értékelési elemek alapján érhet el. Az értékelés négy elemből áll a témakörökhöz igazodva, és ezek a pontszámok nem egyenlően, hanem eltérő súlyozással kerülnek elosztásra. Minden egyes elem különböző jelentőséggel bír, így a vizsga egyes részei eltérő mértékben befolyásolják a végső eredményt.
Az értékelésben a vizsgabiztosok kitérnek továbbá a vizsgázó
- benyomására
- beszédkészségére
- az állatokhoz való hozzáállására
- motiváltságára.
Milyen gyakran van elérhető vizsgaidőpont?
Szakmai képesítő vizsgákat kétheti rendszerességgel szervezünk, a felkészítő tanfolyamok pedig hetente indulnak.
Mit tegyek, ha nem tudok megjelenni az aranykalászos gazda vizsgán?
Ha nem tudsz megjelenni az Aranykalászos Gazda vizsgán, van lehetőség a vizsga időpontjának halasztására. Rövid időn belüli lemondás esetén a vizsga díját a vizsgaközpont nem téríti vissza, de amennyiben betegség akadályoz, orvosi igazolás bemutatásával a vizsgaközpont ingyenesen új időpontot kínál számodra.
Mindent biztosítunk a felkészüléshez!

Fontosnak tartjuk, hogy megkönnyítsük tanulási folyamatod!
A képzéshez minden eszközt biztosítunk, amire csak a minőségi tanuláshoz szükséged lehet.
- Gyümölcskertészet kisgépei, eszközei
- Istállók, ólak berendezései
- Ló, szarvasmarha, sertés, juh ápolás és gondozás eszközei
- Munkabiztonsági berendezések
- Gépkarbantartás szerszámai, eszközei
- Növényápolási eszközök
- Növényház, fóliasátor
- Növényvédelem gépei, eszközei
- Takarmány előkészítés, kiosztás gépei, eszközei
- Talajművelő eszközök, erő- és munkagépek
- Tojáskezelés eszközei, berendezései
A gépek és berendezések mellett sokféle állattal megismerkedhetsz nálunk, ne csak a papírról tanulj róluk, gyere és nézd, tapintsd, szagold őket!